Menu

Aktualności z życia fundacji

News'y, wydarzenia, informacje, podsumowania

XVIII Pogórzański Jarmark Artystów i Rękodzielników

XVIII Pogórzański Jarmark Artystów i Rękodzielników

Burmistrz Gminy Ciężkowice oraz Fundacja Społeczna ‘PROGRES’ zapraszają do wzięcia udziału w XVIII Pogórzańskim Jarmarku Artystów i Rękodzielników w Ciężkowicach

14 lipca 2019 r. (niedziela)
Amfiteatr letni w Ciężkowicach, start godz. 15.00

W programie

 • stoiska wystawców z regionu;
 • warsztaty rękodzielnicze;
 • występy zespołów folklorystycznych;
 • pokazy zespołów tanecznych;
 • gwiazda wieczoru - KAPELA CIUPAGA (godz.18.00)
 • zabawa taneczna z zespołem AKORD

Zapraszamy!

Jestem seniorem - wiem więcej i reaguje

Jestem seniorem - wiem więcej i reaguje

Projekt socjalny  "Jestem seniorem - wiem więcej i reaguje" skierowany jest do seniorów z terenu miasta Tarnowa. Celem projektu jest przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych. W ramach projektu realizowane są działania takie jak:

 • spotkanie informacyjno - edukacyjne dot. zjawiska przemocy w rodzinie oraz przestępczości wśród osób starszych. Spotkanie prowadzone było przez księdza - psychologa oraz policję,
 • Spotkanie informacyjno - edukacyjne nt. możliwości ochrony prawnej przed wykorzystywaniem finansowym oraz przemocą w rodzinie,
 • Zajęcia z samoobrony.

Partnerzy projektu: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie, Straż Miejska, Zespół Szkół Niepublicznych, Komenda Miejska Policji w Tarnowie, Poradnia Specjalistyczna i Telefon zaufania "Arka", Kancelaria Radcy Prawnego - Pana Mariusza Liszki, Międzyosiedlowe Centrum Aktywności Senioralnej Tarnów - Wschód,
sprzymierzeńcy projektu:  Tarnowski Ośrodek Sportu i Rekreacji
sponsor: Fundacja Społeczna Progress

Projekt realizowany od 22 05.2019 do 30.05.2019

Piernik Ciężkowicki - inspirowany smakiem lokalności

Piernik Ciężkowicki - inspirowany smakiem lokalności

„Piernik Ciężkowicki-inspirowany smakiem lokalności” projekt realizowany przez naszą fundację w ramach Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Tarnowski, przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego zmierza ku swojemu finałowi. W ramach działań promocyjnych spotkaliśmy się z mieszkańcami i gośćmi  obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości organizowanymi w Ciężkowicach, a w ramach zwiększania pola działania zaprezentowaliśmy nasze pyszne i piękne ciastko na spotkaniu integracyjnym organizowanym przez Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej w Tarnowie. To było piękne spotkanie w czasie, którego spotkaliśmy się z pozytywnymi ocenami smaku naszego produktu często przyrównywanego do smaków z dzieciństwa i młodości. Kulminacyjnym momentem promocji była prezentacja Piernika Ciężkowickeigo - smaku Pogórza w czasie Dnia Kupca organizowanego przez Centrum Handlowe Bazar w Tarnowie w dniu 8 grudnia 2018 r. Impreza handlowa poświęcona była potrawom regionalnym, miodom, winom, piwom oraz rękodziełu. W imprezie wzięło udział ponad trzydziestu wystawców.Podsumowanie projektu FIO

Podsumowanie projektu FIO

W niedzielę, 11 listopada 2018 r. na ciężkowickim rynku odbyło się spotkanie integracyjno-promocyjne pn. „Święto niepodległości to nasze święto!” w ramach projektu pn. „Oryginalne regionalne! - Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela”. Na spotkaniu uczestnicy projektu wraz z rodzinami i przybyłymi mieszkańcami gminy podsumowali wszystkie wydarzenia i działania projektowe. Była to okazja aby uczestnicy zaprezentowali to czego nauczyli się podczas warsztatów i wyjazdów edukacyjnych oraz podzielili się z innymi zdobytymi doświadczeniami i umiejętnościami. Młodzi ludzie aktywnie włączyli się w organizację obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. W spotkaniu tym wzięli udział nie tylko beneficjenci, ale także ich rodzice i rodzeństwo, organizacje pozarządowe, czy przedstawiciele samorządu. Obchody organizowane przez partnera projektu, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, stały się okazją nie tylko do wspólnego świętowania, ale również do podsumowania i przypomnienia sobie warsztatów i wyjazdów zorganizowanych w ramach projektu. Uczestnicy warsztatów kulinarnych pomogli przygotować stoisko ze smakołykami z regionu, na którym częstowali przybyłych na obchody, regionalnymi wypiekami, specjalnie na tę okazję przyozdobionymi w narodowe barwy. Przed częścią oficjalną obchodów, młodzi adepci sztuki kulinarnej, mieli okazję zaprezentować nowo nabyte umiejętności w czasie zdobienia wcześniej przygotowanych pierniczków. Zachęcali również do spróbowania swoich sił w zdobieniu rówieśników biorących udział w pozostałych warsztatach. Na zajęciach rękodzielniczych powstały biało-czerwone flagi i kotyliony, które uczestnicy z dumą rozdawali przybyłym na obchody mieszkańcom gminy. Uczestnicy warsztatów historycznych rozdawali natomiast zebranym mieszkańcom pamiątkową publikację dotyczącą historii Ciężkowic, do której materiały wytrwale zdobywali i gromadzili podczas trwania warsztatów historycznych. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy, aby przypominały im o owocnie spędzonym czasie i zdobytych umiejętnościach. Otrzymali również okolicznościowe koszulki, w których wzięli udział w marszu niepodległościowym. Spotkanie podsumowujące było okazją aby przypomnieć sobie najciekawsze momenty realizacji projektu oraz podzielić się swoimi wrażeniami. Dzieci i młodzież chętnie wspominali ciekawe wyjazdy edukacyjne, wycieczkę do Sandomierza oraz ruin zamku w Krzyżtoporze, czy do zamku Książ w Wałbrzychu.
Warto w tym miejscu przypomnieć na czym polegał cały projekt. „Oryginalne regionalne! - Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela” to bogata oferta działań warsztatowych i wyjazdów edukacyjnych skierowana do dziewięćdziesięciu dzieci i młodzieży z terenu Gminy Ciężkowice realizowanych przede wszystkim w czasie minionych wakacji. Projekt realizowany był przez Fundację Społeczną Progres w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020, Priorytet 2 Aktywne społeczeństwo, Kierunek działania 1 Aktywizacja obywateli w sprawach wspólnotowych.

Smaczne – bo tradycyjne i nasze

Smaczne – bo tradycyjne i nasze

W ramach działań „Ciężkowickiego Uniwersytetu Małego Obywatela” dzieci i młodzież biorą udział w warsztatach tematycznych. Już kolejny tydzień uczestnicy projektu doskonalą się na zajęciach z rękodzielnictwa oraz na warsztatach historycznych. Od połowy lipca ruszyły także trzecie warsztaty w ramach projektu, zajęcia kulinarne pn. „Smaczne – bo tradycyjne i nasze”.
Na zajęciach rękodzielniczych uczestnicy w dalszym ciągu szlifują swoje umiejętności manualne, poznali tajniki sztuki decoupage, zdobiąc w kolorowe kwiaty i zabawne wzory przedmioty codziennego użytku. Dzięki specjalnym niespieralnym kredkom, ozdobili swoje koszulki wybranymi wzorami, tworząc w ten sposób oryginalne stroje.
Warsztaty historyczne w ostatnim czasie stały pod znakiem zajęć z szermierki, dzieci i młodzież doskonalili się w tej wymagającej sztuce. Ćwiczyli nie tylko ze szpadą, ale także dbali o wzmocnienie swojej kondycji, refleksu i wytrzymałości, dzięki przygotowanym przez instruktorów zajęciom sprawnościowym. Uczestnicy warsztatów mieli okazję założyć prawdziwy strój do szermierki i ćwiczyć przy użyci szpady szermierczej. Na koniec cyklu zajęć z szermierki odbył się pasjonujący turniej pomiędzy uczestnikami zajęć, na zakończenie którego wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i słodkie ciężkowickie pierniki.
Na warsztatach kulinarnych młodzi adepci sztuki cukiernictwa wypiekali smaczne ciasta i ciasteczka, korzystając z tradycyjnych receptur i rad doświadczonych pań prowadzących. Wszyscy uczestnicy tych zajęć zgodnie przyznają, że najmilszą częścią warsztatów jest degustacja przygotowanych potraw, dzięki której bezkarnie mogą zajadać się słodkościami które przygotowali samodzielnie.

"Oryginalnie regionalnie! – Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela " – to projekt realizowany przez Fundację Społeczną Progres w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Projekt realizowany jest z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020, Priorytet 2 Aktywne społeczeństwo, Kierunek działania 1 Aktywizacja obywateli w sprawach wspólnotowych.

Uczestnicy projektu pn.„Oryginalnie regionalnie! rozpoczęli zajęcia warsztatowe.

Uczestnicy projektu pn.„Oryginalnie regionalnie! rozpoczęli zajęcia warsztatowe.

Uczestnicy  projektu pn. „Oryginalnie regionalnie! – Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela” rozpoczęli zajęcia warsztatowe. Od zeszłego tygodnia ruszyły działania w ramach warsztatów rękodzielniczych, a od poniedziałku dzieci i młodzież biorą udział w warsztatach historycznych.
Na zajęciach  rękodzielniczych pn. "Twórcze umysły" uczestnicy zapoznali się z pojęciem sztuki ludowej, poznali najbardziej charakterystyczne style ludowe. Nauczyli się jak wykorzystywać wzornictwo ludowe do tworzenia dekoracji czy ozdabiania przedmiotów codziennego użytku. Powstały więc na warsztatach oryginalne breloki z filcu, fantazyjne kwiaty z bibuły, czy pięknie zdobione drewniane sztućce. A to dopiero początek przygód dzieci i młodzieży z regionalnym rękodziełem. Uczestnicy pod koniec zajęć przygotują także gadżety do rozdawania w czasie obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości – będą to np. kotyliony czy flagi. Dzięki tym działaniom kształtuje się u dzieci poczucie więzi z kulturą swojego regionu, co z kolei przyczyni się do podejmowania działań na rzecz zachowania i upowszechnienia tej kultury.
Na warsztatach historycznych uczestnicy zapoznali się ze strojami i bronią z dawnych epok. Warsztaty te noszą nazwę "Gotowi do walki”. Na pierwszych zajęciach dzieci i młodzież zapoznali się z historią Ciężkowic i regionu, poznali dzieje swojej miejscowości na ciekawej prezentacji o dawnych Ciężkowicach.  Prowadzący pokazali uczestnikom techniki rekonstrukcyjne oraz stroje i broń różnych okresów historycznych. W piątek odbyły się także pierwsze warsztaty szermierki uczące techniki szermierczej, pracy ze szpadą treningową i koordynacji ruchowej.
W najbliższym tygodniu rozpoczną się także trzecie warsztaty w ramach projektu pn. „Smaczne – bo tradycyjne i nasze" gdzie dzieci i młodzież zapoznają się z tradycyjną kuchnią regionu. Na wszystkich uczestników czekają jeszcze dwa wyjazdy edukacyjne.
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia fotorelacji.  

"Oryginalnie regionalnie! – Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela " – to projekt realizowany przez Fundację Społeczną Progres w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Projekt realizowany jest z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020, Priorytet 2 Aktywne społeczeństwo, Kierunek działania 1 Aktywizacja obywateli w sprawach wspólnotowych.

Informacja o wygraniu dofinansowania FIO 2018

Oryginalne regionalne! - Ciężkowicki Uniwersytet Małego Obywatela

Idea projektu to rozwój i upowszechnienie edukacji obywatelskiej wśród  dzieci i młodzieży z gminy Ciężkowice poprzez aktywny udział w warsztatach, wyjazdach edukacyjnych i towarzyszących formach wsparcia z zakresu historii i kultury regionu. A wszystko to w ramach projektu, na który Fundacja Społeczna Progres wraz z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice uzyskała wsparcie Narodowego Instytutu Wolności w wysokości ponad 104 tys. zł

Aby cel został osiągnięty zaplanowano zorganizowanie kreatywnej oferty edukacyjno-motywacyjnej i pokazanie, że same dzieci i młodzież mogą zaangażować się w działania obywatelskie. Nie będą to bierne zajęcia związane z wypoczynkiem dzieci ale aktywna praca nad swoją osobowością i umiejętnościami, połączone z zabawą. Całość proj. podzielona jest na części tematyczne:
1) "Twórcze umysły"–warsztaty rękodzielnicze z wykorzystaniem wzornictwa ludowego (np. tworzenia dekoracji z motywami regionalnymi, przedmiotów tradycyjnej sztuki
użytkowej, biżuteria reg. Itp.
2) "Smaczne–bo tradycyjne i nasze "–warsztaty kulinarne dla dzieci, które nie tylko nauczą dzieci gotowania potraw regionalnych, ale pokażą np. jak regionalne smaki
wykorzystywane są w gospodarstwach agroturystycznych i jak promować produkt lokalny.
3) "Gotowi do walki”-warsztaty historyczne z elementami historii Ciężkowic i regionu, w tym:-warsztaty z grupą rekonstrukcyjną pokazujące  techniki rekonstrukcyjne, stroje i broń różnych okresów historycznych oraz warsztaty szermierki uczące nie tylko sztuki fechtunku, ale też np. współzawodnictwa, fair play.
4) "Podróże po wiedzę"–dwa wyjazdy edukacyjne do Zamku Książ oraz Sandomierza
i Zamku Krzyżtopór-zwiedzanie oraz warsztaty aktywizujące, gry terenowe.
5) "Święto niepodległości to nasze święto!”–w obchody organizowane w Gminie Ciężkowice włączą się wszyscy uczestnicy projektu.

Wszystkich zainteresowanych już teraz zapraszamy po więcej informacji na portale Fundacji Społecznej Progres oraz  Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice.

(JW)

Ręcznie robiony Piernik Ciężkowicki

Ręcznie robiony Piernik Ciężkowicki

Aromatyczne ciastka, połączone powidłem z pogórzańskiej śliwy. Na ręcznie robionym Pierniku Ciężkowickim uśmiecha się do nas drugi po człowieku, najpopularniejszy w Ciężkowicach ssak...Tak, to ciastko to najpiękniejszy prezent ze Skamieniałego Miasta, cudowny dodatek do porannej kawy i wspaniały towarzysz filiżanki herbaty...to także niezapomniany prezent z wycieczki do Ciężkowic i Skamieniałego Miasta!!!
Zapraszamy do poznania smaków Pogórza!

Produkt dostępny m.in. w:

Piernik ciężkowicki

Piernik ciężkowicki

W niecierpliwym oczekiwaniu na wiosnę nasza Fundacja wraz z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice przystępuje do realizacji inicjatyw, która ma polegać na wykorzystaniu rosnącego potencjału turystycznego Ciężkowic i wprowadzeniu na rynek lokalny "pamiątki kulinarnej" - piernika ciężkowickiego. W dużym stopniu niewykorzystane jeszcze pod tym względem miejsce - rezerwat Skamieniałe Miasto - czeka na opracowanie takiej pamiątki, która połączy walory praktyczne (komercyjne i kulinarne) z potrzebami promocyjnymi. Mamy nadzieję, ze tak jak i my, oczekujecie premiery Piernika.

Projekt realizowany w ramach Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Tarnowski, przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego

III Tarnowskie Smakowanie Świąt

III Tarnowskie Smakowanie Świąt

Krok po kroku – na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku - Podsumowanie

„Krok po kroku – na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku” to projekt realizowany przez Fundację Społeczną Progres w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice w gminie Ciężkowice, w okresie od maja do września 2017 r., w ramach którego przeprowadzono zajęcia edukacyjne i kulturalne dla setki dzieci i młodzieży. Dofinansowanie bogatej oferty działań warsztatowych, wyjazdów edukacyjnych i spotkań integracyjnych pozyskano z Programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, Priorytet 2 Aktywne Społeczeństwo, Kierunek działania 5 Wspieranie aktywnych form integracji społecznej. Uczestnicy zrealizowali pięć różnych bloków warsztatowych, tj. warsztaty multimedialne, rękodzielnicze, kuchni regionalnej, przedsiębiorczości, językowe. W sumie od końca czerwca do końca września 2017 r. przeprowadzono 250 h szkol. warsztatów tematycznych. Ponadto w sierpniu odbyły się dwa wyjazdy edukacyjno – integracyjne, pn. „Podróże po wiedzę”, w których udział wzięli wszyscy uczestnicy projektu. 08. 08. 2017 r. odbyła się wycieczka do kopalni złota w Złotym Stoku, a 17. 08. 2017 r. uczestnicy odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ostatnim działaniem w projekcie była organizacja spotkania podsumowującego pn. „Młodzi - społeczeństwo – rodzina to jedna drużyna”. 09. 09. 2017 r. w ciężkowickim Ratuszu uczestnicy projektu, ich rodziny, przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych, a także wszyscy chętni mieszkańcy gminy spotkali się by podsumować wszystkie wydarzenia i działania projektowe. Była to okazja aby uczestnicy zaprezentowali to czego nauczyli się podczas warsztatów i wyjazdów edukacyjnych oraz podzielili się z innymi zdobytym doświadczeniem i umiejętnościami. Wszyscy uczestnicy projektu na spotkaniu otrzymali pamiątkowe dyplomy, aby przypominały im o owocnie spędzonym czasie i zdobytej wiedzy.

Krok po kroku - na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku

Ten przydługi nieco tytuł zawiera tak naprawdę bogatą ofertę działań warsztatowych skierowaną do setki dzieci i młodzieży z terenu Gminy Ciężkowice w czasie nadchodzących wakacji. To nazwa projektu realizowanego przez Fundację Społeczną Progres w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Projekt realizowany jest z Programu Funduszy Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020,Priorytet 2 Aktywne Społeczeństwo, Kierunek działania 5 Wspieranie aktywnych form integracji społecznej. Udział w pięciu rodzajach warsztatów jest nieodpłatny. Są to następujące warsztaty tematyczne: -warsztaty dziennikarskie i multimedialne, warsztaty rękodzielnicze, warsztaty przedsiębiorczości, warsztaty kuchni regionalnej, warsztaty językowe. W ramach projektu zaplanowano także dwa wyjazdy edukacyjne: do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz Kopalni Złota i Średniowiecznego Parku Techniki w Złotym Stoku. Całość zakończy się spotkaniem integracyjnym, które podsumuje projekt.
Projekt wystartował pod koniec roku szkolnego. Jako pierwsi udział w projekcie rozpoczęli uczestnicy Warsztatów Multimedialnych. Młodzież opracowała już wstępny zarys czasopisma, które zostanie wydrukowane na zakończenie zajęć. Byli na planie powstającego filmu pt. Skamieniałe Serce aby podpatrywać pracę ekipy filmowej oraz wziąć czynny udział podczas nagrywania scen do filmu. Uczyli się podstaw charakteryzacji i robienia drobnych efektów specjalnych potrzebnych na planie filmowym. Mają za sobą pierwsze zajęcia z autoprezentacji i podstaw gry aktorskiej oraz rytmiki. W "czarnym studio" w DK w Jastrzębi usłyszeli jak ważne jest oświetlenie i rejestracja dźwięku podczas nagrania na planie filmowym. Do końca czerwca wystąpią jeszcze jako aktorzy w nagraniu bardzo ważnej sceny do filmu Skamieniałe Serce na terenie Skamieniałego Miasta oraz złożą swoje pierwsze artykuły do tworzonej przez siebie gazety. Artykuły będą zawierać ich wrażenia z dotychczasowych zajęć, udziału w filmie, rozmowy z aktorami i reżyserem oraz inne interesujące młodzież piszącą tematy.
Druga część zajęć warsztatowych zostanie zrealizowana w drugiej połowie lipca.
(B.K)

Krok po kroku – na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PROJEKCIE
„Krok po kroku – na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku”

Fundacja Społeczna Progres oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice serdecznie zapraszają dzieci i młodzież w wieku 6 – 15 lat mieszkające na terenie gminy Ciężkowice do udziału w projekcie pn. „Krok po kroku – na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku”.

Zaplanowane zajęcia i wyjazdy dla uczestników projektu to:

 • warsztaty dziennikarskie i multimedialne, w trakcie których uczestnicy tworzyć będą wybrany materiał dziennikarski lub kampanię społeczną, przygotują promocyjną publikację lub inny wybrany przez siebie materiał dotyczący kultury regionu i najbliższego otoczenia, materiał ten zostanie opracowany i wydany (50 godz.)
 • warsztaty rękodzielnicze (w tym z użyciem materiałów wtórnych) np. tworzenie biżuterii, zawieszek lub innych wybranych przez uczestników elementów rękodzieła (50 godz.)
 • warsztaty przedsiębiorczości połączone z testami predyspozycji zawodowych i prowadzeniem własnych firm na symulatorze – w ramach tych warsztatów grupy dzieci opracują swoje własne pomysły na firmę, na każdy z pomysłów będzie można oddać głos w otwartym głosowaniu, a autorzy najlepszej koncepcji firmy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody (50 godz.)
 • warsztaty kuchni regionalnej – uczestnicy poznają smaki tradycyjnej kuchni, przygotowane potrawy będą konsumowane w czasie zajęć, ale dzieci będą mogły pochwalić się swoimi kulinarnymi osiągnięciami w trakcie podsumowania projektu, kiedy to przygotują stoisko z specjałami regionalnymi (50 godz.)
 • warsztaty językowe nastawione na praktyczną naukę języka, lekcje plenerowe, konwersacje odbyte w realnych sytuacjach (50 godz.)
 • wyjazd edukacyjny do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,
 • wyjazd edukacyjny do Kopalni Złota i Średniowiecznego Parku Techniki w Złotym Stoku,
 • spotkanie integracyjne podsumowujące projekt, w trakcie którego dzieci wystawią swoje prace, pokażą osiągnięcia, spotkają się i wspólnie ocenią działania.

Projekt skierowany jest do 100 osób. Każda osoba zakwalifikowana do projektu uczestniczyć będzie w jednych, wybranych w formularzu: Zgoda na uczestnictwo w projekcie, warsztatach. Termin realizacji w/w zajęć: czerwiec – wrzesień 2017 r.

Chcesz wziąć udział w zajęciach i wyjazdach? Wypełnij wraz z rodzicami zgodę na uczestnictwo w projekcie (Zgoda na uczestnictwo w projekcie) i poczekaj na informację, czy zakwalifikowałeś się do projektu. Formularz zgody na uczestnictwo w projekcie oraz informacje dotyczące projektu dostępne są w siedzibie Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, na stronach internetowych www.ciezkowice.pl i www.fundacjaprogres.pl oraz na profilach facebook Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice i Gminy Ciężkowice.

Dokumenty rekrutacyjne przyjmowane będą w biurze Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice w okresie od 29.05.2017 r. do 09.06.2017 r. w godzinach od 10.00 do 18:00.

Projekt „Krok po kroku – na aktywację młodych w Ciężkowicach czas w tym roku” realizowany jest w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020, Priorytet 2 Aktywne społeczeństwo, Kierunek działania 5 Wspieranie aktywnych form integracji społecznej.

Formularz zgody na uczestnictwo w projekcie i Regulamin uczestnictwa w projekcie do pobrania na stronie (adres: http://www.ciezkowice.pl/pl/00328,krok_po_kroku_-_na_aktywacje_mlodych_w_ciezkowicach_czas_w_tym_roku)

ZAPRASZAMY

Turniej Orlika - Inauguracja sezonu sportowego 2017 na Oliku w Mościcach

W dniu 19 maja 2017 r. na Orliku w Tarnowi-Mościcach odbył się turniej piłkarski dla dzieci w kategorii U 12-13 chłopców. Była to impreza otwierająca współzawodnictwo sportowe w tym sezonie na „Naszym Orliku”, choć życie na nim tętni odkąd sprzyjają warunki pogodowe . Do rozgrywek zgłoszone zostały cztery drużyny z lokalnej społeczności, korzystające na co dzień z kompleksu boisk sportowych, które wyraziły chęć udziału w imprezie. Ostatecznie jednak pojawiły się tylko trzy z nich.

Ceremonia otwarcia rozpoczęła się od przywitania i prezentacji drużyn, po czym w skrócie przedstawiono zasady gry obowiązujące na turnieju. Mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym” 2 x 10 min. z przerwą 5 min. w połowie spotkania i 10 min. pomiędzy meczami. Jako pierwsze naprzeciwko siebie stanęły zespoły „KS Snerdowice” i „Stars Tarnów”. Drużyna „Snerdowic” kontrolowała grę przez całe spotkanie, lecz w jego trakcie nie ustrzegła się błędów, które w efekcie doprowadziły do wyniku końcowego 7:3 na swoją korzyść. Z przebiegu gry wydawała się być faworytem tego turnieju do momentu zakończenia kolejnego meczu z drużyną „Biało-Niebieskich”. W tym spotkaniu musieli uznać wyższość swoich rywali, ku zaskoczeniu wszystkich przegrali aż 6:1. „Biało-Niebieskim” do triumfu w rozgrywkach brakowało jedynie zwycięstwa nad ekipą „Starsów”, z którymi poradzili sobie gładko 7:0 i tym samym zwyciężyli w całym turnieju z kompletem punktów.

Spotkania obfitowały w bardzo dużą ilość goli, z których część zdobyto po świetnych zespołowych akcjach, lub uderzeniach bezpośrednio na bramkę. W sumie padło ich aż 34 w trzech meczach, z czego 13 zdobyli zwycięzcy turnieju „Biało-Niebiescy”, przed „KS Snerdowice” i „Starsami Tarnów. Po zakończonej rywalizacji zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Fundację Progres oraz czekolady i drobne upominki dla zwycięzców od organizatorów. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia dla chętnych drużyn.

Wyniki:
 • „KS Snerdowice” 7:3 „Stars Tarnów”
 • „Biało-Niebiescy” 6:1 „KS Snerdowice”
 • „Stars Tarnów” 0:7 „Biało-Niebiescy”
Punktacja:
 • „Biało-Niebiescy” 6
 • „KS Snerdowice” 3
 • „Stars Tarnów” 0

77 tysięcy złotych na zajęcia dla dzieci i młodzieży w gminie Ciężkowice

Fundacja Społeczna „Progres” oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice pozyskało dotację na zajęcia edukacyjne i kulturalne dla dzieci i młodzieży z gminy Ciężkowice. Łącznie wartość projektu wynosi 77 050,00 zł, z czego 66 550,00 zł pochodzi z dotacji z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Działania będą realizowane w okresie maj – wrzesień 2017. W tym czasie odbędą się różnorodne warsztaty tematyczne, spotkania i wyjazdy integracyjne, w szczególności:
- warsztaty dziennikarskie i multimedialne, w trakcie których uczestnicy tworzyć będą wybrany materiał dziennikarski lub kampanię społeczną, przygotują promocyjną publikację lub inny wybrany przez siebie materiał dotyczący kultury regionu i najbliższego otoczenia, materiał ten zostanie opracowany i wydany.
- warsztaty rękodzielnicze (w tym z użyciem materiałów wtórnych) np. tworzenie biżuterii, zawieszek lub innych wybranych przez uczestników elementów rękodzieła,
- warsztaty przedsiębiorczości połączone z testami predyspozycji zawodowych i prowadzeniem własnych firm na symulatorze – w ramach tych warsztatów grupy dzieci opracują swoje własne pomysły na firmę, na każdy z pomysłów będzie można oddać głos w otwartym głosowaniu, a autorzy najlepszej koncepcji firmy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody,
- warsztaty kuchni regionalnej – uczestnicy poznają smaki tradycyjnej kuchni, przygotowane potrawy będą konsumowane w czasie zajęć, ale dzieci będą mogły pochwalić się swoimi kulinarnymi osiągnięciami w trakcie podsumowania projektu, kiedy to przygotują stoisko z specjałami regionalnymi.
- warsztaty językowe nastawione na praktyczną naukę języka, lekcje plenerowe, konwersacje odbyte w realnych sytuacjach.

Ponadto wszyscy uczestnicy w/w warsztatów wezmą udział w:
- wyjeździe do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,
- wyjeździe do Kopalni Złota i i Średniewiecznego Parku Techniki w Złotym Stoku,
- spotkaniu integracyjnym podsumowującym projekt, w trakcie którego dzieci wystawią swoje prace, pokażą osiągnięcia, spotkają się i wspólnie ocenią działania.

Wszystkie działania będą bezpłatne, na zajęcia przewidziano drobny poczęstunek, niezbędne materiały, ubezpieczenie na czas warsztatów, dla każdego uczestnika zakupiony zostanie też notatnik i pendrive. W projekcie będą mogły wziąć udział dzieci i młodzież w wieku 6-15 lat. Szczegółowe informacje, w tym dotyczące kryteriów rekrutacji oraz terminów poszczególnych zajęć, dostępne będą w maju 2017 r. na stronie www.ciezkowice.pl, www.pogorze24.pl oraz w siedzibie Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice.

Już teraz serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie.

Artykuł pochodzi ze strony http://www.pogorze24.pl (adres: http://pogorze24.pl/77-tysiecy-zlotych-na-zajecia-dla-dzieci-i-mlodziezy-w-gminie-ciezkowice/94384/) z dnia 14.03.2017
Autor: CKiP

Husaria, jako elita armii i społeczeństwa staropolskiego

Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice zaprasza na prelekcję
pt.: „Husaria, jako elita armii i społeczeństwa staropolskiego”
17 lutego 2017 r., godz. 17.00
Ciężkowice – Ratusz
Prowadzący: Robert Bitner, Szymon Kasak

Podczas prelekcji wyjaśnione zostanie, na czym polegał fenomen Husarii, kim byli ludzie służący w “skrzydlatej formacji” i dlaczego już w swojej epoce stali się legendą.

Podczas spotkania będzie można obejrzeć wierne repliki elementów ubioru oraz uzbrojenia husarza.

Artykuł pochodzi ze strony http://www.pogorze24.pl (adres: http://pogorze24.pl/husaria-jako-elita-armii-i-spoleczenstwa-staropolskiego/94301/) z dnia 13.03.2017
Autor: CKiP

Już po raz piąty...

......Aby zrozumieć czym jest przemoc, należy zawsze pamiętać, że przemocą w rodzinie należy nazwać każde działanie, które przy użyciu przewagi sił jednej ze stron przeciw członkom własnej rodziny, celowo narusza ich prawa i dobra osobiste, powodując szkody i cierpienie. Może to być przewaga fizyczna, psychiczna, ekonomiczna, seksualna.....

Już po raz piąty w Tarnowie zorganizowana została Kampania Społeczna pn. Biała Wstążka, której głównym celem jest zatrzymanie przemocy. Piąta, tarnowska edycja, tej prowadzonej  w ponad 55 krajach kampanii poświęcona była przemocy względem osób starszych i zależnych.

W tym roku ambasadorem kampanii był Pan Marcin Kwaśny – aktor, scenarzysta, reżyser, tarnowianin.

Oficjalna Inauguracja Kampanii odbyła się w dniu 28 listopada 2016 r. w Sali Lustrzanej  w Tarnowie przy obecności władz miasta Tarnowa, wysokich rangą przedstawicieli Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, przedstawicieli tarnowskich szkół, Międzyosiedlowych Centr Aktywności Senioralnej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz instytucji, które na co dzień współpracują na rzecz walki z przemocą oraz innymi problemami społecznymi.

W ramach realizowanych w czasie trwania Kampanii Społecznej działań zorganizowano spotkania z przedstawicielami m.in. Klubów Seniorów w czasie, których odbyły się warsztatowe zajęcia pod nazwą „Z dramą przeciwko przemocy”, których głównym celem było uświadomienie ludziom starszym czym jest przemoc i jak sobie z nią radzić w środowisku lokalnym.

Zrealizowano także serię spotkań prowadzonych przez pracowników socjalnych mających na celu zapoznanie ich uczestników z procedurą Niebieskiej Karty oraz z zakresem odpowiedzialności i zadaniami instytucji działających na rzecz osób dotkniętych przemocą i jej skutkami.

W hali sportowej TOSiR przy ul. Krupniczej już po raz trzeci zorganizowany został turniej piłki siatkowej pn. „Sport przeciw przemocy”, do udziału w którym zaproszone zostały organizacje, instytucje oraz służby mundurowe działające na terenie naszego miasta. Głównymi celami przyświecającymi organizatorom turnieju było wspólne wyrażenie sprzeciwu przeciw stosowaniu przemocy, promowanie idei fair play na boisku i poza nim. Turniej miał także za zadanie integrowanie grup zawodowych działających na rzecz lokalnych środowisk i społeczności. Ma pełnić funkcję integrujące.

Nowym i przyjętym z entuzjazmem przez jego uczestników było teatralne spotkanie międzypokoleniowe w czasie którego swoją twórczość zaprezentowali seniorzy z chóru Legato oraz młodzi literacji skupieni wokół Tarnowskiej Biblioteki Miejskiej. Ich twórczość okazała się doskonałą platfrmą do warsztatowych rozmów o przemocy o jej przejawach. Spotkanie było piękną chwilą, w czasie której jej uczestnicy mieli sposobność wymieniać się poglądami i doświadczeniami. To tu spotkało się doświadczenie i mądrość z entuzjazmem i wiarą w przenoszenie gór.

1 grudnia o godz. 14.00 z Placu Sobieskiego w kierunku Rynku, do Galerii „Aniołowo”, przeszedł II tarnowski Marsz  - „Przerwać Milczenie”.

W marszu udział wzięło ok. 100 osób, w znacznej większości młodzież tarnowskich szkół i ich wychowawcy co pokazuje, że warto podejmować takie działania.

Podobnie jak w poprzedniej edycji udało się zachęcić do udziału seniorów, oraz  służby mundurowe. Przez cały czas rozdawane były ulotki i plakaty z tegorocznej kampanii.

Ważne jest, by akcja była kontynuowana bowiem nie pozostawia ona nikogo obojętnym, zmusza do refleksji. Nikt, kto spotkał się z grupą ludzi, którzy w taki to sposób próbują zwrócić uwagę na problem przemocy -  nie przeszedł obojętnie pomimo złej pogody...
Bo o trudnych sprawach trzeba mówić w sposób zauważalny…
Uczestnicy happeningu szli w milczeniu - byli jedynie widoczni,  bowiem wznosili hasła, które same przemawiały...Uczestnicy happeningu wzbudzili zainteresowanie wśród przechodniów, ludzie podchodziło do uczestników marszu, popierali akcję.

Akcentem wieńczącym Kampanię była konferencja zorganizowana w Sali Lustrzanej, której głównym gościem i prelegentem była Pani Katarzyna Michalska, pracownik Państwowej Agencji rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która w dwóch częściach wygłosiła prelekcję pod tytułem „Przemoc wobec osób starszych”. Temat spotkania oraz forma przekazu spotkały się z przychylnością i uznaniem ze strony przedstawicieli Tarnowskiej Rady Seniorów i Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Reakcja uczestników spotkań i konferencji oraz opinie z jakim spotkaliśmy się w czasie realizacji wyżej wymienionych działań wskazują na potrzebę realizowania podobnych działań w przyszłości.

Autor zdjęć Lidia Jaźwińska

Wspieramy młodych piłkarzy

Wspieramy młodych piłkarzy
Niezmiernie miło nam zakomunikować, że wspieramy polską młodą piłkę nożną. Już 17.12.2016 odbędzie się Halowy Turniej piłki nożnej o "Czarną Jaskółkę" rocznika 2002. Serdecznie wszystkich zapraszamy. Ponieważ wspieramy młodych zawodników - Nas też tam nie zabraknie.

Młodzieżowy Turniej Orlika U 16-25 chłopcy. Zakończenie sezonu sportowego na Orliku w Tarnowie-Mościcach.

W dniu 12 listopada 2016 r. na Orliku w Tarnowie-Mościcach odbył się turniej piłkarski w kategorii U 16-25 chłopców. Była to impreza zwieńczająca dotychczasowe współzawodnictwo na tym obiekcie. Do rozgrywek zgłoszone zostały cztery drużyny młodzieżowe z lokalnej społeczności, korzystające na co dzień z kompleksu boisk sportowych, które wyraziły chęć udziału w imprezie. Ostatecznie jednak pojawiły się tylko trzy z nich.

Ceremonia otwarcia rozpoczęła się od przywitania i prezentacji drużyn, po czym w skrócie przedstawiono zasady gry obowiązujące na turnieju. Czas na jaki zaplanowano turniej, dzień po Święcie Niepodległości, skłaniał organizatorów aby uczcić „minutą ciszy” walczących i poległych żołnierzy za wolność ojczyzny, co zostało przyjęte z entuzjazmem i powagą uczestników.

Mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym” 2 x 20 min. z przerwą 3 min. w połowie spotkania i 5 min. pomiędzy meczami. Rywalizacja była zacięta, na dobrym poziomie, jednak wszystko w granicach zasad i ducha Fair-Play. Dodatkowy urok rywalizacji dodawał padający śnieg, który nieco utrudniał poruszanie się po boisku zawodnikom jak i podejmowanie decyzji sędziemu w końcowym etapie rozgrywek. Ostatecznie w turnieju po raz kolejny z rzędu zwyciężyła drużyna "Dream Team" z kompletem punktów (6pkt), przed "Orlik Team" (3 pkt) i "Royal Blue" (0 pkt).

Królem strzelców został Adrian Ptak- zawodnik „Dream Team” zdobywając w sumie aż sześć bramek z trzydziestu pięciu strzelonych w całym turnieju.

Wyniki spotkań:

 • Dream Team 8:3 Orlik Team
 • Orlik Team 6:4 Royal Blue
 • Dream Team 12:2 Royal Blue


Po zakończonej rywalizacji, zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Fundację Progres oraz czekolady i drobne upominki dla zwycięzców od organizatorów. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia.

XV Pogórzański Jarmark Artystów i Rękodzielników

W dniu 10 lipca br. w amfiteatrze ciężkowickim odbył się kolejny już – XV Pogórzański Jarmark Artystów i Rękodzielników – impreza promująca lokalne wyroby i sztukę ludową. Organizatorami Jarmarku była Fundacja Społeczna PROGRES, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice oraz Burmistrz Gminy Ciężkowice przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Starostwa Powiatowego w Tarnowie.

W tym roku swoje wyroby prezentowało wielu stałych wystawców i tych przybyłych po raz pierwszy do Ciężkowic. Artyści i rękodzielnicy przyciągali uwagę odwiedzających nie tylko barwnymi stoiskami, ale i zapachami tradycyjnych przysmaków kuchni regionalnej. Szczególny wyraz tegorocznej imprezie nadały warsztaty garncarskie, rzeźbiarskie, malarskie i koronczarskie, jakie zostały przygotowane podczas Jarmarku. Każdy z odwiedzających mógł spróbować swoich sił z nitkami i klockami przy bębnie koronczarskim, z dłutem w ręce mógł pomóc w stworzeniu drewnianej rzeźby, ulepić garnek lub anioła z gliny oraz z pędzlem w ręce i przy sztaludze, stworzyć swoje prywatne, małe arcydzieło.

Jarmark to nie tylko atrakcyjne stoiska, bogata oferta kulinarna, warsztaty. Jarmark to także występy sceniczne, które były tego roku niezwykle różnorodne. Z głośnym śpiewem i mocnym przytupem rozpoczął zespół regionalny LIPNICZANIE. Zaraz po nich sceną zawładnęły dziewczęta z zespołu tanecznego Kaczupino. Kolejnym barwnym zespołem, który zaprezentowała się na deskach amfiteatru byli Młodzi Jastrzębianie a po nich kolejny z zespołów tanecznych, działających na terenie gminy Ciężkowice- VOIX. Na szczególną uwagę zasługuje kolejna gwiazda, zespół Vernyhora, który zaprezentował muzykę etniczną opartą na rdzennych słowiańskich korzeniach. Zespół wykonywał tradycyjne pieśni folkloru ukraińskiego, słowackiego, łemkowskiego, węgierskiego a także bałkańskiego. Tegoroczną gwiazdą wieczoru był SŁAWOMIR, który przyciągnął tłumy swoich fanów. Aktor niezwykle umiejętnie wciela się w rolę gwiazdy Rock Polo, swoim głosem i wraz z zespołem, tworzą bardzo oryginalną i niebanalną mieszankę muzyczną, która ma wielu swoich zwolenników, nie wspominając już o fanach takich utworów jak „Megiera”, „Ni mom hektara” czy „Aneta”. Uwieńczeniem imprezy była zabawa taneczną z zespołem ALFA.

Na niedzielnej imprezie nie mogło zabraknąć szeregu dodatkowych atrakcji. Otwarty plac zabaw, dmuchane zamki, malowanie twarzy, czy bogata oferta gastronomiczna-  to tylko nieliczne z nich.

XV Pogórzański Jarmark Artystów i Rękodzielników już za nami, ale na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Barwna, klimatyczna impreza przyciąga coraz więcej wystawców, którym dziękujemy za obecność i już teraz zapraszamy za rok. Zapraszamy także tych wszystkich, którzy doceniają unikalność sztuki ludowej regionu i pragną kultywować jej pamięć przez lata.

Fundacja Społeczna „ Progres” wspiera dzieci z rodzin dysfunkcyjnych

ROSnę - Radośni, Odważni, Silni w zmianie!- Fundacja Społeczna „ Progres” wspiera dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

Cały czas trwają zajęcia warsztatowe w ramach projektu „ROSnę – Radośni, Odważni, Silni w zmianie”. Uczestnicy spotykają się co tydzień w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie, przy ul. Goslara 5 w sali nr 15.

Miały już miejsce zajęcia w ramach każdego z komponentu – Treningu Zastępowania Agresji, Treningu Kontroli Złości oraz zajęcia pedagogiczne z elementami dogoterapii.

W dniu 31 maja br. podczas zajęć pedagogicznych uczestnicy projektu mieli okazję dowiedzieć się, czym jest samoocena, podjąć refleksję na temat swojego postępowania względem innych oraz zastanowić się nad tym, jak traktują samych siebie i jak myślą
o swoim postępowaniu. Zajęcia miały na celu także rozwinięcie empatii, wrażliwości, chęci współpracy, poprawę samopoczucia, podniesienie poczucia własnej wartości. Zajęcia prowadzone były przez dogoterapeutę, wziął w nich udział pies szkolony do dogoterapii.

Uczestnicy byli bardzo zmotywowani do pracy, przezwyciężali swoje słabości, aby jak najwięcej skorzystać z zajęć. Pozytywnie zareagowali na obecność psa, a panująca w trakcie spotkania atmosfera była bardzo radosna. W nagrodę każdy uczestnik miał możliwość indywidualnej pracy z psem, co wzmocniło osiągnięte efekty spotkania i wywołało uśmiech na twarzy każdego dziecka.

Warsztaty są organizowane w ramach projektu Fundacji Społecznej „Progres” pn. „ROSnę- Radośni, Odważni, Silni w zmianie!”

Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Grantowego WBK Bank Zachodni „Bank Dziecięcych Uśmiechów”

ROSnę - Radośni, Odważni, Silni w zmianie!

Fundacja Społeczna „ Progres” wspiera dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

Dnia 10 maja 2016 r. w godz. od 16:00-17:30 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie, przy ul. Goslara 5 w sali nr 15, rozpoczęły się zajęcia warsztatowe dla dzieci w wieku od 7-12 lat. Były to zajęcia integracyjne, na których między innymi ustalono zasady panujące w grupie, dzieci mogły się poznać, poopowiadać o sobie, swoich zainteresowaniach poprzez socjoterapeutyczne zabawy. Spotkanie było pełne pozytywnej energii i radości.

Warsztaty są organizowane w ramach projektu Fundacji Społecznej„ Progres”  pn.„ ROSnę- Radośni, Odważni, Silni w zmianie!” realizowanego przez

Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Grantowego WBK Bank Zachodni „ Bank Dziecięcych Uśmiechów”

Głównym celem projektu jest:

 • propagowanie dobrych praktyk wychowawczych,
 • kształtowanie prawidłowych wzorców zachowań wśród dzieci z rodzin dysfunkcyjnych,
 • budowanie poczucia własnej wartości uczestników,
 • redukowanie zachowań nieprawidłowych,
 • zwiększenie poczucia bezpieczeństwa u dzieci,
 • nabycie umiejętności radzenia sobie z emocjami,
 • korygowanie zachowań agresywnych, rozwój kompetencji społecznych.

Projekt składa się z   zajęć  w ramach trzech równoległych komponentów - treningu wnioskowania moralnego, w tym treningu zasad dobrego wychowania i treningu kontroli złości, treningu strategii obronnych oraz dogoterapii. Prowadzącymi warsztaty są wykwalifikowani trenerzy z zakresu psychologii, dogoterapii    i treningu zastępowania agresji.

Wspieramy przyszłych mistrzów świata

Wspieramy przyszłych mistrzów świata
Z dumą informujemy, iż nasza Fundacja stała się partnerem przyszłych mistrzów świata i zdobywców najwyższych laurów futbolowych. Wspieramy poczynania trampkarzy Unii Tarnów. Tak więc......widzimy się wszyscy na meczach

"Smakowanie Świąt"

W okresie świątecznym, wspólnie z tarnowskimi restauratorami oraz przy współpracy Z Muzeum Okręgowym w Tarnowie i Teatrem im. L. Solskiego zorganizowaliśmy na płycie Rynku wspólne śpiewanie kolęd.

We wspólnym kolędowaniu wzięły udział setki tarnowian, restauratorzy dzięki, których uprzejmości można było spróbować gorących smakołyków oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Marsz Niepodległości Ciężkowice 2015

Kliknij na miniatury aby zobaczyć pełną galerię
×